Uudis • 23. mai 2024

Kohtumine Pärnu HR kogukonnaga

Eelmise nädala neljapäeval oli rõõm kohtuda Pärnu HR kogukonnaga Metsä Woodi kontoris ja tutvustada uusi ja põnevaid suundi juhtide hindamises nii värbamise kui ka arendamise kontekstis.

Jaga postitust
237

Eelmise nädala neljapäeval oli rõõm kohtuda Pärnu HR kogukonnaga Metsä Woodi kontoris ja tutvustada uusi ja põnevaid suundi juhtide hindamises nii värbamise kui ka arendamise kontekstis. Aitäh Katarina Reimaale JABS´ist ja Tuuli Veetammile Gamecan´ist kutse eest. Kuigi põhirõhk oli Hogan´i hindamisinstrumentidel ja huvitavatel empiirilistel leidudel nii Eestis kui mujal, siis tegelikkuses oli see ühepajatoit erinevatest teemadest, mille keskmes on inimene ja tema karakter.

Mõned killud:

👉 Inimesed satuvad reeglina lõpuks töörollidesse, mis nende loomusega sobituvad eeldusel, et keskkond pakub selleks piisavalt valikuvõimalusi.

👉 Isiksusjooned võivad toetada teatud oskuste omandamist (loomuomased eeldused), aga ka olla takistuseks. Esmakordselt meeskonnajuhi rolli sattunud võimekal perfektsionismiriskiga tippspetsialistil võib delegeerimisoskuste arendamine nõuda suuremat pingutust kui teistel.

👉 Inimloomuses on ebaproduktiivseid jooni, mis avalduvad olukordades, kui tal on raske reguleerida oma käitumist (stressi- ja kriisiolukorrad, väsimus, alkoholijoove jm). Samuti suhetes, kus ta tunneb end mugavalt ja saab olla “mina ise” (lähi- ja sõprussuhted, aga miks mitte ka pikalt koostöötanud meeskonnad).

👉 Ebaproduktiivseid jooni on raske tuvastada tööintervjuul, kuna see on koht, kus inimesed näitavad alati oma parimaid külgi. Organisatsioonis kogevad juhi rasket iseloomu esimesena tema alluvad. Vahetu juht ei pruugi olla sellest alguses isegi teadlik.

👉 Ei ole saladus, et sageli on äris, poliitikas, kultuuris jm väga edukatel tegijatel raske karakter. Sellest on räägitud kui Apple paradoksist viitega kadunud Steve Jobsile, kes vaatamata kohati oma inimvaenulikule juhtimisstiilile suutis ometi ehitada üles globaalselt eduka äriorganisatsiooni.

👉 Teadlikkus enda loomusest ja mõjust teistele ei tähenda veel automaatselt soovi enda käitumist reguleerida (“olen nartsissist ja uhke selle üle”).

👉 Ebaproduktiivsete isiksusejoonte kõrge kontsentratsioon võib meeskonnas ja organisatsioonis tekitada ankruid (otsustusvõimetus, vigade mittetunnistamine, töökius, ebameeldivate teemadega tegelemise edasilükkamine, näiline koostöövaim, vastutuse puudumine jne).

👉 Kuigi juhirollides olevatel inimestel on isiksuseprofiilides palju sarnasusi (nad on enesekindlad, ambitsioonikad, taktitundelised, abivalmid, kohusetundlikud ja uudishimulikud), siis edukaks saamiseks on lisaks isikuseomadustele vaja ka teatavat küpsust, tööriistakasti erinevatest juhi- ja eestvedajaoskustest ning mõistmist, kus ja millal neid tulemuslikult kasutada.

👉 Eesti juhtide andmed (N=1000+), mida oleme erinevate juhiotsingute käigus kogunud, näitavad, et võrreldes globaalse normgrupiga (N= ca 150 000) on meie juhid paindlikumad, aga ka impulsiivsemad ning neile meeldib rohkem kombata piire. Nad armastavad vähem reegleid ja raame ning tahavad oma juhilt suuremat vabadust ja tegutsemisruumi.

Jaga postitust
Huvitavat lugemist

Soovime saadetavates e-kirjades sinuga peamiselt jagada valdkonnaalaseid uudiseid ning mõtteid ja tähelepanekuid juhtimisest.